V době, kdy jsme koupili větší byt se zasklenou lodžií, se prohloubila má touha po vlastní, ač malé, zahrádce a vlastní soběstačnosti, která je spíše symbolická. Těší mě, že ozeleněním balkónu přispívám k rozšiřování biodiverzity, produkci kyslíku, vlastně k celkovému zlepšení životního prostředí uvnitř města.
S představou balkónové zahrádky přicházelo velké množství otázek:
Hledala jsem nějaké publikace, články, videa, ale žádná sláva to nebyla. Prostě se mi informace vyhýbaly. Ne, že bych nenašla nic, ale ne tolik, kolik bych si představovala. Návod, jak na to krok za krokem, jsem nenašla žádný. Informací o pěstování na balkóně bylo poskrovnu, většinou jen nějaké zmínky. Více se dalo najít o pěstování v nádobách. Alespoň tak.
Začala jsem si tedy vybírat informace, které by se daly použít pro moje pěstování. Hledala jsem i informace o pěstování ve skleníku, které se hodily vzhledem k našim podmínkám na prosklené lodžii. Vše bylo inspirativní. Utvořila jsem si nějakou představu, jak bych chtěla postupovat. Začala jsem shánět pomůcky.
První na řadu přišly nádoby. Hledala jsem nejvhodnější, které by vyhovovaly potřebám plánovaných rostlin, ale i našim potřebám. Zohlednila jsem více faktorů, například to, že rádi cestujeme a během roku, především během léta, býváme mimo domov. Pořídila jsem truhlíky a květináče, všechny samozavlažovací, velikostně odpovídající potřebám plánovaných rostlin. Bohužel, z nedostatku informací v tmavých barvách, což není pro rostliny dobré, zbytečně se přehřívají.
Ani samozavlažovací nádoby však neřeší dlouhodobou nepřítomnost. V tomto případě je třeba sehnat někoho, kdo se o rostliny v parných dnech postará.
K nádobám jsem ještě přidala substráty a kompost do vyvýšených záhonů, rašelinu pro plánované rostliny, a další potřebné pomůcky. Měla jsem podmínku, nákup provedu v e-shopu, kde budou mít vše, co si chci pořídit. Docela mě překvapilo, když mi před panelákem vyložily paletu s objednaným zbožím😊. To mě vůbec nenapadlo, nyní s tím už počítám. Naposledy jsem se domluvila s řidičem dopravce, ať mi zboží z palety sundá a odveze si ji.
Ještě že byl manžel doma a vše postupně nanosil do sklepa, já tou dobou byla v druhé polovině těhotenství. Paleta by se dala využít, třeba jako polička na balkón nebo terasu, ale nám se tam bohužel už nic navíc nevejde.
Postupně se s přibývajícími informacemi začal realizovat můj sen o vlastních výpěstcích.
Začala jsem vysévat semínka a předpěstovávat sazenice. Po naplnění nádob substrátem a kompostem jsem je postupně osadila. Objednala jsem si další rostliny, které se mi líbily, jako maliník, borůvku, meruňku a jahodníky. Musela jsem si vyhledat informace a návody na pěstování každé rostliny zvlášť, což se dalo nalézt na jednotlivých e-shopech prodejců.
Tímto způsobem jsem postupovala se vším. Měla jsem nějakou představu a pátrala po informacích.
S pracemi na balkóně jsem postupovala podle podmínek počasí a nároků rostlin. Mám docela výhodu s prosklenou lodžií, když svítí Sluníčko máme tam i v zimních měsících přes 20 °C. V těchto podmínkách se velice dobře pracuje😊. Dá se i dříve vysévat a vysazovat rostliny ven.
Dva roky jsem pěstovala a pořizovala fotografie, které jsem sdílela se svými blízkými a dělila se s nimi o svou radost. Tchýně tyto fotografie ukazovala i svým kolegyním v práci. Ty nevěřily tomu, co vše se dá tímto způsobem a v těchto podmínkách vypěstovat. Přemýšlela jsem, jak inspirovat jiné lidi.
Třetí rok mi známá poradila, abych natáčela videa a vytvořila si YouTube kanál. Tak se stalo a já začala videa tvořit a vkládat na internet. Videa jsem tvořila různá, o pěstování, výsadbách, setí, pomůckách, řezu maliníku apod. Napadlo mě točit videa o aktuálním dění na balkóně. To mě opravdu baví.
Mým záměrem bylo motivovat a inspirovat jiné zájemce o toto netradiční balkónové pěstování v nádobách, ale i na terase či okenním parapetu. A usnadnit jim tak jejich snahu o vlastní úrodu.
Později jsem k tomu přidala ještě Facebookovou stránku. Má potřeba sdílet však nebyla dostatečně uspokojena. Chtěla jsem ještě více podporovat, motivovat a inspirovat ostatní nadšené pěstitele. Napadly mě ještě webové stránky s blogem, kde bych mohla předávat své zkušenosti a inspirace ve formě článků.
Nevěděla jsem však, jak si takový web vytvořit, ale věděla jsem, že si ho musím udělat sama, podle svých představ. Když se objevila možnost si to splnit, okamžitě jsem jí musela využít a vše se naučit. Postupnými krůčky své webové stránky upravuji a přidávám obsah.
Věřím, že všechno, co tvořím inspiruje další pěstitele, kteří se tak mohou radovat z vlastních výpěstků. Někteří si tedy i zvelebí svůj životní prostor, ve kterém si vytvoří své klidné odpočinkové místo.